Napodobniť jeleňa v ruji alebo jedinca po vyhratom súboji o samicu či po ovládnutí čriedy si vyžaduje nielen znalosť správania týchto zvierat, ale aj poriadne pľúca. Najlepšiu techniku a znalosť jelenieho hlasu predviedol Jaroslav Mlynárik (32) z Valaskej Dubovej (okr. Ružomberok). Jeleňa súťažne vábilo 17 poľovníkov.
Pri rovnosti bodov o majstrovský titul bojovali dvaja borci v rozstrele, v ktorom napodobňovali oddychujúceho jeleňa, ten sa však skončil tiež nerozhodne, a tak rozhodol až súboj v hlase rujnej jelenice. Víťaz Jaroslav Mlynárik (32) z Valaskej Dubovej (okr. Ružomberok) zvolil pri tejto disciplíne nástroj namiesto rúk.
„Je na danom vábičovi, či to urobí na vábci alebo bez neho. V tomto prípade to rozhodlo, aj keď môj osobný pocit bol, že kolega to urobil rukami lepšie,“ netajil rešpekt k svojmu súperovi nový majster Slovenska pre rok 2023, ktorý získal titul už po šiesty raz. To však nie je jeho jediný úspech, Jaroslav je dokonca aj majstrom Európy.
„Dôležitý je sluch a hlasový fond. Príroda je dobrá škola, viete si to v lese odsledovať, keď počujete jeleňa a vidíte jeho správanie,“ uviedol víťaz, ktorý prezradil aj svoju metódu vábenia.
„Máme širokú škálu nástrojov na vábenie jeleňa. Najobľúbenejší je teleskopický plastový vábec. Človek musí urobiť zvukový prejav hrdlom a tento vábec slúži na vymodelovanie prejavu. Nestačí, aby som doň fúkol ako pri vábničkách na srnčiu zver. Pri jeleňoch musí zvuk vylúdiť človek zo seba svojimi hlasivkami. Používa sa aj roh z maďarského stepného dobytka - volský roh, ktorý musí mať určitú dĺžku a musí byť zahnutý. Takisto musí byť veľmi dobre vybrúsený, aby mal dobrú rezonanciu. Znovu musí vymodelovať hlasový prejav človek a vymodulovať to daným vábcom. Mám doma aj vábec z antilopy i morskej mušle. Teleskopické vábce sú rôzne, či už plastové, alebo lisované,“ uzavrel slovenský šampión.