1. Začnite čo najskôr
Hannah Shoreová, odborníčka na spánok zo spoločnosti Silentnight tvrdí, že dieťa potrebuje 9 dní na to, aby si zvyklo na nový režim. „Včasným zavedením režimu začne telo produkovať potrebné chemické látky a hormóny podporujúce spánok v správnom čase, čo mu uľahčí zaspávanie a prebúdzanie do školy," uvádza portál The Sun.
2. Deti potrebujú viac spánku
Hannah pripomína, že deti na základnej škole potrebujú približne 10 hodín odpočinku, čo je až o tri hodiny viac ako u dospelých. Ďalej vysvetľuje význam hlbšieho NREM a ľahšieho REM spánku. "Ten druhý je skvelý na učenie a spracovanie emócií, zatiaľ čo pri prvom sa uvoľňujú rastové hormóny a telo sa zotavuje ," dodala.
3. Začnite s časovým posunom spánku
Deti zvyknú počas prázdnin ponocovať a ráno vstanú v čase, kedy samé chcú. Skorý budíček môže byť pre ne šok. Psychologička a neurologička Lindsay Browningová odporúča, aby rodičia poslali školákov skôr do postele postupne. Rovnako koordinované má byť aj vstávanie. Stačí posun o 15 až 20 minút denne.
4. Rutina
Hannah apeluje na rodičov, aby svojim deťom nastavili režim tesne pred spaním. "Rutina pred spaním zabezpečí, že deti budú vedieť, že sa blíži čas spánku," dodáva. Robenie rovnakých vecí v rovnakom poradí totiž môže pomôcť pripraviť mozog a telo na spánok.
5. Obmedziť technológie
Modré svetlo, ktoré vyžarujú telefóny, tablety či notebooku, ovplyvňujú kvalitu spánku. Podľa Lindsay by deti aj dospelý mali odložiť aspoň hodinu pred spánkom všetky technológie. Zaspávanie tak bude oveľa jednoduchšie.