Len za šesť mesiacov lekári zaznamenali 4 873 prípadov svrabu, čo je výrazný nárast v porovnaní s minulým rokom, kedy to bolo o polovicu menej, informuje portál blesk.cz.
Svrab spôsobuje zákožka svrabová, čo je drobný parazit, ktorý sa dokáže zavŕtať do jemnej kože. „Svrab sa nenájde na miestach, ktoré sú typické výrazným rohovením, ako sú napríklad päty,“ vysvetľuje epidemiológ Roman Prymula pre Blesk, ktorý opísal aj to, ako môžeme svrab na koži zozonať. „Je to veľmi zaujímavé ochorenie a dá sa spoznať aj takmer laicky. Zákožka si nájde svoju cestu a ako sa zavŕta, tak sa prejaví zápal okolo vstupu do jej chodbičky, potom sa vytvorí drobný prúžok a potom opäť výstup z chodbičky, to znamená, že na povrchu kože vytvára malinké začervenané činky."
Šírenie svrabu je podľa Romana Prymulu masívne a môže postihnúť aj tých, ktorí dodržiavajú hygienu. „Môže sa šíriť veľmi intenzívne v rôznych detských kolektívoch, a dokonca aj od domácich miláčikov. Nakazení bývajú aj diviaci," varuje. "Zákožka svrabová je citlivá, takže keď ju zavrieme do nejakého igelitového vreca, tak po pár hodinách nie je schopná prežívať, povedzme pre istotu 48-72 hodín," uviedol Prymula s tým, že dostupná liečba je v súčasnej dobe kvalitná. Potrebné je podľa neho vyliečiť aj domácich miláčikov, aby sa predišlo opakovanej nákaze.