Podozriví stavební robotníci sa pri výsluchu priznali, že bagrom vytvorili priechod v múre v snahe skrátiť si čas cestovania. Na múre spôsobili "nezvratné škody". Poškodený úsek bol dovtedy "relatívne neporušený" a mal významnú výskumnú hodnotu, informovala CCTV.
Na záberoch čínskej štátnej televízie bolo vidno následky udalosti - prašná cesta pretína dlhý vyvýšený úsek, ktorý pôsobí ako pozostatok starobylej bariéry. Robotníkov polícia zadržala a prípad vyšetruje.
China: Great Wall damaged by workers looking for shortcut https://t.co/gdYokaPvaL
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 5, 2023
Poškodená časť Veľkého čínskeho múru leží zhruba šesť hodín jazdy autom západne od centra Pekingu. Vznikla v období čínskej dynastie Ming (14. až 17. storočie). Pamiatku v roku 1987 zapísali na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.
Veľký čínsky múr s celkovou dĺžkou niekoľko tisíc kilometrov začali stavať v 3. storočí pred naším letopočtom a čínski cisári sa jeho výstavbou snažili odradiť cudzích útočníkov.
Veľká časť súčasnej podoby múru, ktorú návštevníci obdivujú, bola postavená počas vlády dynastie Ming, dodáva stanica BBC News. Najmä v odľahlých vidieckych oblastiach bol múr v priebehu rokov poškodený alebo zbúraný.