V spolupráci s vodnou strážou monitoruje a zberá uhynuté ryby. Situáciu monitoruje aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Dôvodom sú podľa nej klimatické faktory. TASR o tom informoval hovorca inšpekcie Dávid Vido.
"Aktuálne je na hladine v pomaly tečúcich úsekoch a plytčinách viditeľný povlak, pravdepodobne spôsobený rozkladom uhynutých rýb," priblížil Vido. Na Malom Dunaji tiež vyhotovujú fotodokumentáciu uhynutých rýb, rovnako aj ich druhové zloženie.
Mimoriadne zhoršenie vôd SIŽP stále prešetruje. Na základe stále prebiehajúcich procesných úkonov konštatuje, že toto zhoršenie vôd pravdepodobne spôsobila kombinácia klimatických faktorov. "A to dlhotrvajúce vysoké teploty v období od 23. do 28. augusta, intenzívne zrážky v noci z pondelka 28. augusta na utorok 29. augusta, keď dochádzalo k odľahčovaniu odpadových vôd z Ústrednej čistiarne odpadových vôd (ÚCOV) vo Vrakuni, jednak pred čistiarňou z odľahčovacích objektov, ale aj k vypúšťaniu určitého nateraz presne nezisteného množstva surových splaškových odpadových vôd len po mechanickom čistení," vysvetlil Vido. Dodal, že inšpekcia v tejto veci oslovila aj Slovenský hydrometeorologický ústav o informáciu, či išlo na území Bratislavy o prívalové dažde.