Podobne to vidí aj Lucia Kurilovská z Hlasu-SD. Skrátené legislatívne konanie má podľa nej zmysel a existujú situácie, ktoré si ho vyžadujú. "Ale keď sme svedkami, že je zneužívané, alebo nadštandardne využívané, tak vidíme, že musíme jasnejšie stanoviť tie pravidlá. Keď sme svedkami toho, že sa na to hľadí inak a iným spôsobom sa vysvetľujú," doplnila.
Diskusia o nastavení pravidiel prijímania legislatívy je podľa Lucie Plavákovej z Progresívneho Slovenska dôležitá, pretože to prináša ďalekosiahle následky pre všetkých, vrátane podnikateľov. "V legislatíve je priestor na sprísnenie a lepšie nastavenie mantinelov, aby nemohli byť zneužívané. Ale časť z toho je aj dôsledkom politickej kultúry a prístupu k dodržiavaniu pravidiel. Tieto dve veci idú v kombinácii," priblížila.
Milan Vetrák z hnutia OĽANO a priatelia si nemyslí, že by sa skrátené konanie v uplynulom volebnom období využívalo nadmerne. Väčšina takto prijímanej legislatívy totiž súvisela s pandémiou, vojnou na Ukrajine a energetickou krízou. Bez týchto mimoriadnych okolností by nebola žiadna odchýlka vo využívaní tohto inštitútu oproti predchádzajúcim vládam. "Ako boli kvalitné a či boli dodržané dôvody, na to máme určité kontrolné mechanizmy. Otázka by mala smerovať aj k tomu, či tie kontrolné mechanizmy sú nastavené správne a či by sme aj tie nemali zlepšiť," dodal.