Ako upozornila agentúra AFP, Lukašenkovi kritici žijúci v zahraničí sa tak v prípade takto vynúteného návratu do vlasti vystavia riziku trestného stíhania.
Po tom, ako Lukašenko v roku 2020 brutálne potlačil masové protesty proti svojmu vyhláseniu za prezidenta po sporných voľbách hlavy štátu, odišli do exilu desaťtisíce Bielorusov.
Minsk v čase protestov i po nich uväznil stovky ľudí za kritické vyjadrenia proti Lukašenkovi. Mnohí Bielorusi, ktorí sa pred odchodom do exilu zúčastnili na protestoch alebo uverejnili príspevky proti bieloruskému režimu na internete, sa preto zo strachu pred zatknutím vyhýbajú návratu domov.
Doteraz v prípade potreby mohli Bielorusi žijúci v zahraničí získať nové pasy na bieloruských diplomatických misiách. Podľa novej vyhlášky teraz môžu získať nový pas alebo predĺžiť si jeho platnosť len na úrade v poslednom registrovanom mieste pobytu na bieloruskom území.
AFP upozornila, že nemožnosť obnoviť si pas v zahraničí môže ohroziť právne postavenie bieloruských občanov v novej hostiteľskej krajine a zároveň ich môže vystaviť riziku problémov s úradmi doma.