Odborníci však upozorňujú, že hoci ide o pozitívny jav, finančná situácia domácností sa zásadne k lepšiemu nezmení. Môže za to vysoká inflácia, vysoké výdavky na bývanie, splátky hypoték a rastúce ceny potravín. Podľa ekonóma ide však o dobrú správu najmä v súvislosti s informáciou, že nerastie nezamestnanosť.
Tempo zvyšovania bolo druhé najrýchlejšie za posledných 15 rokov, napriek tomu mzdy stále ešte nedokázali odolať vysokej inflácii. Pokles reálnej mzdy sa však už druhý kvartál výrazne spomalil, aktuálne sa medziročne znížil o 2 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 1. štvrťroku 2023 vzrástla o 2,5 %. Medziročný rast priemernej nominálnej mzdy v druhom štvrťroku tohto roka zaznamenalo všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva.
V takmer tretine z nich bol už rast dostatočný na kompenzovanie inflácie a zamestnancom sa tak zvýšila aj reálna mzda. Relatívne najrýchlejšie vzrástli mzdy pracujúcim v oblasti nehnuteľností (o 15,4 %), v zdravotníctve a sociálnej pomoci (o 13,8 %) a vo verejnej správe (o 13,6 %). Celkovo vyššie rasty o viac ako 10 % v porovnaní s 2. štvrťrokom 2022 dosiahlo 11 odvetví.
Súvisí to so zvýšením produktivity práce
Boris Tomčiak, ekonóm, Finlord
- Po období zvýšenej inflácie vždy prichádza obdobie zvýšeného rastu miezd, keďže firmám v inflácii rastú tržby a majú tak viac peňazí na zvyšovanie výdavkov na zamestnancov. Koncom roka sa očakáva pokles inflácie, ale tempo rastu miezd by malo byť stále vysoké. Vďaka tomu sa rast reálnych miezd opäť vráti do kladných hodnôt a v tomto trende by mal ekonomický vývoj pokračovať i budúci rok. V USA už teraz reálne mzdy rastú. Dlhodobé zvyšovanie reálnych miezd súvisí so zvyšovaním produktivity práce. Aj vláda musí myslieť na budovanie infraštruktúry a podporu podnikateľských nápadov.