Nasadenie armády
Negatívne vnímajú situáciu s migrantmi aj v okolitých obciach. Starosta Ipeľského Predmostia Viktor Lestyánszky opisuje: „Každý druhý deň máme v obci 10 až 20 migrantov, väčšinu mladých chlapov. Hľadajú policajtov, celkom dobre sú vyškolení, čo nie je náhoda. Chodia cez lávku ponad rieku Ipeľ, obyvatelia sa boja. Potraviny otvára obchodníčka o piatej ráno v tme a má obavy.“ V obci Lesenice sa snažil starosta Ladislav Majdán migrantom spolu s miestnymi poslancami pomôcť, pokým ich neodvezie polícia.
„Ale zrazu ich tam bolo 179. Povolili sme im totiž prístrešok na amfiteátri, ukázali im, kde majú pitnú vodu, vonkajšie sociálne zariadenie i so splachovaním a toaletným papierom. Na druhý deň dostali signál ďalší, že bolo o nich postarané, tak som zavrel na ihrisku bránu a poslal som ich ďalej. Cudzinci sú hluční, chodia aj teraz po obci, najmä medzi šiestou a pol siedmou ráno a potom v noci od pol druhej do druhej.“ Podľa neho treba na 4-kilometrovom úseku na hraniciach zachytávať migrantov a riešiť ich na policajných oddeleniach.
V Želovciach zasadal v utorok krízový štáb. Aktivovala ho prednostka Okresného úradu vo Veľkom Krtíši Jana Ambrošová: „Chceme prijať základné opatrenia na zníženie počtu migrantov na záchytnom mieste v stredisku pre dočasné umiestnenie vo Veľkom Krtíši tak, aby sa vybavovali priebežne. Aby toto miesto neslúžilo na dlhodobé ubytovanie. Požadujeme hliadkovanie aj zo strany armády na hraniciach, aby sa počet cudzincov utlmil.“ „Otázka nasadenia Ozbrojených síl SR v zmysle zákona o Policajnom zbore je v procese riešenia,“ reagoval po stretnutí štátny tajomník rezortu Martin Kráľovič. Zriadia registračné pracoviská mimo obývaných oblastí, aby cudzinci neboli na mieste viac ako 24 hodín.