Nový Čas sa bol pozrieť na situáciu na juhu krajiny, kde najmä Veľký Krtíš zápasí so stovkami migrantov, ktorí sú sústredení na okraji mesta. Utečenci prichádzajú do okolitých obcí z Maďarska cez rieku Ipeľ, ktorá je plytká, a taktiež cez tamojšie lávky.
Väčšina utečencov je z vojnou zmietaných krajín Sýrie a Afganistanu a dožadujú sa potvrdenia o možnosti zotrvania na Slovensku, ktoré vydáva len naša krajina od roku 2018. Nejde o povolenie na pobyt, ide len o doklad o preverení, že nejde o nebezpečné osoby a stále zostávajú nelegálni migranti. Policajný prezident Štefan Hamran upozorňuje, že im to robí šarapatu. Problémom je, že registrácia a preverovanie utečencov je pre políciu zdĺhavejšie, a tak sa migranti sústreďujú v centre pri Veľkom Krtíši, ktoré na to kompetentní zriadili.
Ide o dočasné miesto vo výrobnej hale, kde pôvodne nemali prespávať, no pre veľký nápor tam niektorí strávia aj dni, kým odídu ďalej na Západ. Areál a jeho širšie okolie je strážené políciou, a hoci ide o verejné priestranstvo a halu má v prenájme ministerstvo vnútra, médiá napriek tomu majú zakázaný vstup čo i len do blízkosti tejto haly. Ministerstvo to odôvodnilo bezpečnostnými dôvodmi.
Sťažnosti starostov
Podľa prednostu Mestského úradu vo Veľkom Krtíši Mariána Balka v danom „tábore“ dochádza k porušovaniu všeobecných záväzných predpisov. Kontaktovali hygienu aj hasičov, keďže hala nie je určená na ubytovanie. „Nie je tam ani pripojená voda, nie sú tam sociálne zariadenia. Migranti tam žijú v katastrofálnych podmienkach. Bol som tam, zapácha to na diaľku, je tam pre nich plot urobený ako výbeh pre hydinu. Ide o plechovú búdu a ľudia sú tam natlačení už na samom plote, spia aj na betóne,“ prezradil Balko.
Vyhlásená je od piatka i krízová situácia. „Je to neštandardné riešenie, lebo krízová situácia sa nemá presúvať mimo miesta vzniku, ale má byť riešená v mieste vzniku. Námatkovo treba kontrolovať a zabezpečiť štátnu hranicu, aby sme zmiernili nápor migračnej vlny, aby to polícia dokázala administratívne spracovať a fungovať civilizovane. Nie je riešenie vytvárať zariadenie v plechových búdach pre 700 ľudí, to nepatrí do civilizovaného sveta. Celá situácia je riešená neprofesionálne,“ dodáva Balko.