Pre agentúru AFP to v utorok povedal riaditeľ centra UNESCO pre svetové dedičstvo Lazare Eloundou Assomo.
"Týmto lokalitám hrozí zničenie. Došlo k útokom na nárazníkové zóny okolo týchto lokalít a nevieme, čo sa stane v budúcnosti," vysvetlil Eloundou.
Dodal, že Výbor pre svetové dedičstvo, ktorý sa má stretnúť od 10. do 25. septembra v Rijáde, "pravdepodobne" a "na základe názoru odborníkov" prijme rozhodnutie, že dané lokality sú "preukázateľne ohrozené".
Na zozname ohrozených lokalít svetového dedičstva je už centrum juhoukrajinského prístavného mesta Odesa, kde bolo koncom júla pri útoku zničených niekoľko historických budov.
Ďalšiu historickú budovu ruské jednotky zbombardovali vo Ľvove začiatkom júla. Organizácia UNESCO vtedy upozornila, že šlo o prvý úder na oblasť chránenú Dohovorom o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a súčasne aj o prvý prípad porušenia tejto dohody Ruskom od jeho invázie na Ukrajinu. Pripomenula tiež, že ide aj o porušenie Haagskeho dohovoru o ochrane kultúrnych statkov v čase ozbrojeného konfliktu z roku 1954.
Od 24. februára 2022, keď ruskí vojaci a bojová technika vstúpili na územie Ukrajiny a rozpútali tam vojnu, UNESCO eviduje škody na 270 kultúrnych pamiatkach na území Ukrajiny, uviedla AFP.
Spolu s kláštorom Kyjevsko-pečerská lavra je Chrám svätej Sofie v historickom centre Kyjeva "jednou z hlavných pamiatok reprezentujúcich architektúru a monumentálne umenie začiatku 11. storočia", uvádza UNESCO na svojej webovej stránke.
Na zozname svetového dedičstva UNESCO sú tieto objekty od roku 1990, zatiaľ čo historické centrum Ľvova naň bolo pridané v roku 1996.