Ako informoval portál Mirror, zubár Sameer Patel tvrdí, že nedodržiavanie správnych postupov pri čistení zubov môže byť v niektorých prípadoch fatálne. Podotkol aj to, o čom vie len málokto. Zlá dentálna hygiena totiž nespôsobuje len zápach z úst či kazenie zubov, ale môže mať vplyv aj na zdravie srdca. Za vzniknutým rizikom pritom stojí jeden konkrétny návyk.
Expert sa oprel o vedecké poznatky a vysvetlil, že používanie zubnej nite je dôležité pre neurologické a srdcové zdravie. To je však len časť jej benefitov. „Zubnou niťou sa odstraňuje zubný povlak spod línie ďasien, ktorý môže narúšať zubnú sklovinu a spôsobovať zubný kameň, ako aj znižuje riziko zápalu ďasien, vzniku zubného kazu a pravdepodobnosť zápalu, bolesti a začervenania ďasien," vysvetlil.
Podľa britského výskumu, tí, ktorí majú stredne závažné až závažné ochorenie ďasien, majú až o 69 % vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu. Výsledky tiež poukázali na smrteľné riziká, ktoré hrozia ľuďom, ktorí zubnú niť nepoužívajú. Pri jej vynechaní hrozí zápal spôsobený ochorením ďasien, ktorý môže poškodiť cievy vrátane ciev v srdci, čo spôsobuje ischemickú chorobu srdca. V inom prípade zase hrozí zvýšené riziko infarktu a mozgovej príhody.
Vzhľadom na nezameniteľné fakty, doktor Patel odporúča čistiť zuby hneď po prebudení. Avšak nikdy nie až po raňajkách. Baktérie sa totiž v ústach hromadia cez noc a konzumácia jedla ich môže „kŕmiť“ a vytvárať kyseliny, ktoré napádajú zubnú sklovinu. K hygiene by ste sa potom mali vrátiť aj večer.