Podľa vedcov z austrálskeho medicínskeho výskumného ústavu Charles Perkins Centre samotný pohyb nemusíte vykonávať dlho, ale musí to byť intenzívne a pravidelné cvičenie, behanie či chodenie. Môže to byť napríklad aj rezká chôdza alebo zdolávanie schodov. Ráta sa aj bicyklovanie, ale len v prípade, že idete na bicykli do kopca, alebo inak intenzívne, žiadna pohodová jazda na výlete.
Kým austrálski vedci zverejnili tieto výsledky, podrobne vyšetrili údaje 22 398 ľudí s vekovým priemerom 62 rokov.
Výsledkom tejto štúdie je, že na celkové zníženie rizika, aby človek dostal niektorý druh onkologického ochorenia, je potrebná minimálne 3,5-minútová intenzívna telesná aktivita každý deň. Takýmto spôsobom sa všeobecné riziko rakoviny zníži o 17-18 percent.
Riziko niektorých druhov rakoviny sa dá znížiť až o 32 percent. Ide o rakovinu hrubého čreva, prsníka, močového mechúra, pažeráka, obličiek a rakovinu žalúdka. Ak to chcete dosiahnuť, musíte sa každý deň intenzívne hýbať minimálne štyri a pol minúty.
Pohybová aktivita určite nikomu neuškodí. Najmä ak si uvedomíme, že ženy z onkologických ochorení najviac ohrozuje rakovina prsníka a u mužov je to rakovina hrubého čreva a konečníka a že jedným z rizikových faktorov rakoviny je obezita a nadváha.
V roku 2020 malo na Slovensku nejakú formu rakoviny 773 mužov na 100-tisíc obyvateľov, pričom priemer EÚ je 686 a 483 žien v rovnakej vzorke, pričom priemer EÚ je 484. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Výskyt rakoviny na Slovensku presahuje priemer EÚ predovšetkým pri rakovine prostaty, prsníka, pľúc, čriev a konečníka. Slováci zaznamenávajú jednu z najvyššej miery úmrtí na rakovinu krčka maternice a kolorektálneho karcinómu.
Rakovina predstavuje 26 percent všetkých úmrtí a je po ochoreniach obehovej sústavy druhou najčastejšou príčinou úmrtnosti v EÚ. Medzi jednotlivými krajinami však existujú veľké rozdiely. Slovensko je z hľadiska úmrtnosti na rakovinu po Maďarsku a Chorvátsku treťou najhoršou krajinou EÚ.