Noci sa predlžujú, deti sa chystajú do školy a objavil sa nový variant COVID-19. Pripadá vám to povedomé? Máme sa začať báť zimy a pripraviť sa na tvrdé proticovidové opatrenia? Našťastie, nemáme rok 2020.
Po prvé, nový variant EG.5, alebo Eris, je odnožou Omicronu. Centrum pre výskum vírusov MRC-University of Glasgow zohralo kľúčovú úlohu pri monitorovaní nových variantov choroby počas pandémie. Profesor Massimo Palmarini, ktorý vedie centrum, hovorí, že sa príliš neznepokojuje tým, čo vidí, ale je dôležité, aby dohľad pokračoval.
„Zdá sa, že nový variant nemá dramatické rozdiely oproti predchádzajúcemu, ale to neznamená, že nie je dôležitý,“ hovorí a dodáva, že existuje obava, že ak sa dohľad príliš obmedzí, bude ťažké predpovedať, ktoré varianty sa môžu objaviť a ktoré budú znepokojujúcejšie ako iné.
Podľa odborníkov je teraz pandémia v „tichšej fáze“. Získanie presných údajov o prípadoch covidu je teraz oveľa ťažšie. Prehľad však máme o tom, koľko pacientov s covidom skončí v nemocnici. Tieto údaje nám však nehovoria, koľko covidu koluje v populácii, čiže medzi ľuďmi. „Nemáme dobrý prehľad o tom, čo sa deje v populácii, pretože nemáme veľa možností komunitného dohľadu a väčšinou sa už nerobí testovanie,“ hovorí pre BBC lekárka Antonia Ho.
Keďže veľká časť populácie má hybridnú imunitu buď z očkovania, alebo z prekonania prirodzenej infekcie, dobrou správou je, že väčšina prípadov je miernejšia. Lekárka však potvrdila, že niektorí ľudia naďalej zažívajú komplikácie. Najmä čo sa týka komplikácií spôsobených dlhotrvajúcim covidom. A práve tu si treba dávať pozor. Preto by ľudia nad 65 rokov mali zvážiť, či sa dajú zaočkovať.