Mnohé cesty na Slovensku vedú cez prirodzený revír väčšej divej zveri – jeleňov, sŕn, diviakov. Nejde len o horské úseky, ku kolízii môže dôjsť aj na zdanlivo bezpečnej a rovnej ceste vedúcej cez polia. K najväčším presunom divo žijúcich zvierat dochádza v období od jesene až do apríla. Začiatkom jesene totiž zvieratá vyrušuje posledný zber úrody a musia si narýchlo hľadať nové útočisko. Práve v septembri sa z hôr začína ozývať mohutné ručanie – jelenia ruja. Jelene vtedy dokážu prejsť desiatky kilometrov a neodradí ich ani prechod cez viacprúdovú cestu. Riziko zvyšujú aj skracujúce sa dni a zhoršená viditeľnosť v hmle alebo zlom počasí.
Na kapotu pôsobí niekoľko ton
Rýchlosť auta je pri strete so zverou jednou z najdôležitejších premenných. Súvisí s brzdnou dráhou, ovládateľnosťou auta aj so silou, akou bude zviera pri zrážke pôsobiť na kapotu auta. Pre porovnanie, ak dôjde k čelnému stretu priemerne veľkého jeleňa s autom idúcim napr. rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu, bude to rovnaké, ako keby sa na stojace auto zvalil 5-tonový slon. Pri zrážke idúceho auta s diviakom pôsobí hmotnosť 3,5 tony, pri zrážke so srnou 0,8 tony.
Prispôsobte jazdu a zvýšte ostražitosť
Pri prechádzaní úsekom, ktorý je označený dopravnou značkou „Zver“, choďte radšej pomalšie a zamerajte sa aj na krajnice. Ak vám to hustota premávky umožňuje, snažte sa bezpečne držať bližšie k stredu cesty. Zver môže vybehnúť z hustých kríkov, ale aj vysokej trávy, preto je lepšie, ak si môžete vybrať z dvoch smerov, do ktorých sa dá ešte bezpečne uhnúť.
Brzdiť, vyhnúť sa, alebo zver zraziť?
Ak máte niekoľko desiatok metrov na reakciu, brzdite. Stlmte svetlá, pretože zver je často oslepená a v šoku nevie, kam ujsť. Pri kolízii s malými zvieratami, napr. líškami či zajacmi, si šoféri inštinktívne volia uhýbací manéver. Zrážka s protiidúcim vozidlom alebo náraz do stromu však môže mať vážnejšie následky než zrazenie menšieho zvieraťa. Ak pred vás skočí vysoká zver, snažte sa naplno brzdiť a pevne držať volant v rukách. Keď sa vám podarí zabrzdiť a zver je stále na ceste, zatrúbte. Na zvuk zrejme zareaguje skôr ako na blikanie svetiel.
Čo robiť po zrážke so zverou?
• Zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a v dostatočnej vzdialenosti umiestnite pred prekážku výstražný trojuholník,
• zranenej zveri sa nedotýkajte, môže vám ublížiť – s uhynutým zvieraťom nemanipulujte,
• ak ste sa zranili, zavolajte si záchrannú zdravotnú službu,
• v každom prípade kontaktujte políciu – ide o povinnosť a často aj nevyhnutnú podmienku, aby vám poisťovňa preplatila škodu na aute,
• urobte si vlastnú fotodokumentáciu z miesta škodovej udalosti,
• zviera z miesta nehody neodvážajte, ani sa ho nezbavujte – bol by to trestný čin pytliactva.
Kryje vám stret so zverou poistenie?
Pri uzatváraní povinného zmluvného poistenia vášho auta sa informujte, či a do akej výšky poistnej sumy sú škody pri strete so zverou kryté. V poisťovni KOOPERATIVA je v rámci PZP bezplatné pripoistenie vo forme verejného prísľubu, ktoré čiastočne kryje škody pri poškodení vozidla po strete so zverou.
Ak jazdíte často cez úseky, kde hrozí stret so zvieraťom, máte nové auto a chcete mať istotu, že prípadná väčšia škoda na vozidle spôsobená srnou či aj menším zvieraťom nezostane na vašich pleciach, oplatí sa uzatvoriť si aj havarijné poistenie. To už dnes môžete mať vybavené spolu s PZP v rámci jednej zmluvy. V Kooperative takto funguje produkt AutoMat, v rámci ktorého si môžete navoliť k poisteniu aj rôzne pripoistenia „ušité na mieru“. Výhodou sú aj užitočné asistenčné služby a tiež bonusy, ktoré vám poisťovňa prakticky zahrnie do jedného spoločného balíka za celkovo zvýhodnených podmienok.
Užitočná novinka v PZP
Poisťovňa KOOPERATIVA, ktorá je najväčším poskytovateľom autopoistenia na Slovensku, zahrnula do zoznamu asistenčných služieb v rámci svojho PZP aj unikátnu novinku – ponehodovú asistenciu. Ak zaviníte na ceste nehodu, poisťovňa touto formou pomôže s administratívnymi záležitosťami, pokiaľ ide o škody aj na vašom vlastnom aute. Tie zahŕňajú obhliadku vášho auta, predbežnú kalkuláciu opravy auta, zistenie rentability opravy či určenie zostatkovej hodnoty po totálnej škode. V súlade s vypočítanou kalkuláciou vám tiež z poisťovne odporučia servis.