Slovenská polícia reagovala promptne - a veľvyslancove tvrdenia označila za hoax. Jeho výmysel sa však vo verejnom priestore rýchlo uchytil, hlasno priživovaný proruskými skupinami a dezinformačnými webmi, známymi recykláciou moskovskej propagandy. Mesiac nato starosta prehral v obecných voľbách s protikandidátkou populistickej strany, ktorá brojí proti pomoci Ukrajine.
Tie isté sily, ktoré prispeli k porážke starostu odľahlej obce, dnes mobilizujú voličov pred parlamentnými voľbami, ktoré sa na Slovensku konajú 30. septembra. V nich bude v stávke oveľa viac.
Vo voľbách sa nebude rozhodovať len o tom, kto bude vládnuť malej stredoeurópskej krajine s necelými šiestimi miliónmi obyvateľov. Naznačí tiež, či by sa odpor voči pomoci Ukrajine, ktorý sa dnes v Európe obmedzuje skôr na okraj politického spektra, mohol uchytiť v hlavnom prúde.
V predvolebných prieskumoch vedie strana Smer-sociálna demokracia bývalého premiéra Roberta Fica. Tento bojovný politik sľubuje, že zastaví dodávky zbraní na Ukrajinu, odsudzuje západné sankcie proti Rusku a ohovára Severoatlantickú alianciu, hoci je Slovensko jej členom.