"Je dôležité, aby sa Slovensko na tomto zúčastňovalo, pretože spolu s touto iniciatívou sú tu aj isté príležitosti – investičné a finančné – a pokiaľ by sme neboli prítomní, tak by nás mohli tieto trasy a prepojenia jednoducho obísť," dodala prezidentka.
Podľa Čaputovej bude predmetom stredajších rokovaní predovšetkým budovanie infraštruktúrnych prepojení medzi severom a juhom územia, ležiaceho medzi troma morami – Baltským, Čiernym a Jadranským.
V Bukurešti sa hlava štátu stretne i s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou, s ktorou bude rokovať o migrácii. "Predovšetkým o tom, čo je možné spraviť pre posilnenie schengenskej hranice, teda maďarsko-srbskej hranice, pretože tá je vstupnou bránou pre migráciu do európskeho priestoru," povedala Čaputová.
Prezidentka zároveň pripomenula, že Iniciatíva troch morí sa rozrastie o 13. člena – Grécko. Poukázala tiež na to, že budovanie infraštruktúry súvisí aj s posilňovaním odolnosti a bezpečnosti – najmä na východnom krídle NATO, čo sa týka aj Slovenska.
Čaputová má na programe aj stretnutie s osobitným predstaviteľom Bieleho domu pre klímu Johnom Kerrym, s ktorým bude rokovať o ochrane klímy a zelenej tranzícii.