6. Finančné pravidlá ako u dospelých
Ak dieťa peniaze hneď neminie a bude si ich odkladať do prasiatka, mohli by ste ho za jeho zodpovednosť odmeniť ešte špeciálnou odmenou. Alebo si môžete od dieťaťa na isté obdobie „požičať“ a vrátiť mu vyššiu sumu. Naopak, pokiaľ dieťa túži po niečom, na čo ešte nemá nasporených dostatok peňazí, môžete mu ich požičať s tým, že neskôr vám bude musieť vrátiť vyššiu sumu.
7. Kedy založiť dieťaťu účet
Približne vo veku 10 rokov by som už odporučil dieťaťu založiť účet v banke. Deti sa naučia pracovať s internetbankingom, prípadne so smartbankingom.
8. Platobná karta pre starších
Existujú deti, ktoré sú už v 7 rokoch dostatočne zodpovedné. Iné deti by zas nemali mať vlastnú kartu ani po dovŕšení 15 rokov. Vo väčšine bánk existujú aj limity, od akého veku banka vydá dieťaťu platobnú kartu. Najčastejšie je to vek 8 rokov.
9. Nechajte deti rozhodovať
Je dôležité, aby ste sa usilovali deťom dobre poradiť, ale zároveň by ste mali ich vlastné rozhodnutia akceptovať. Ak sa napríklad rozhodnú, že si niečo kúpia, je jedno, či sa vám to bude zdať nezmyselné. Veľmi rýchlo nastanú situácie, keď minú svoje úspory na nezmyselnú hračku a nebudú mať peniaze na to, aby mohli ísť napríklad s kamarátmi na výlet.
10. Čo by mal vedieť školák a čo stredoškolák
Školáci by mali rozumieť hlavne základným pravidlám, a to sporeniu a pôžičkám. Pokiaľ pochopia tento princíp a naučia sa byť zodpovední pri šetrení a tvorbe finančnej rezervy na nepredvídateľné udalosti, je to to najdôležitejšie, čo budú v živote potrebovať. Na strednej škole môžu prísť na rad aj zložitejšie témy, ako je napríklad príprava na otázku bývania.