Nič nie je rozhodnuté. Do volieb zostáva 24 dní a stále nie je jasné, ako bude vyzerať budúca vládna koalícia. Politické strany skôr hovoria, koho by vylúčili, ako to, s kým sú ochotné spolupracovať. Ako by teda mohla vyzerať naša budúca vláda?
Možné scenáre
- Koalícia na pôdoryse rokov 2016 až 2020 - ak by Peter Pellegrini predsa len povolil, znamenalo by to, že Robert Fico by bol schopný zostaviť vládu. Rozdalo by sa teda 80 mandátov. Smer by tak mal 34 mandátov, Hlas 22, Republika 15 a SNS 9. V tomto prípade by ostatné strany boli v opozícii, kde by bolo 70 poslancov.
- Zmes vládnych a opozičných strán - tento variant počíta s 89 mandátmi, ktoré by sa prerozdelili medzi päť politických strán. Počet mandátov by bol rovnaký ako v predchádzajúcej možnosti, ale navyše by ešte 9 mandátov získala Dankova SNS. Zvyšné strany by opäť vytvorili opozíciu, ale tentokrát už s nižším počtom. Tvorilo by ju 61 poslancov.
- Vládu povedú nové a koaličné strany z rokov 2020 až 2023 - koalícia s najmenším počtom mandátov je tá, kde si najviac kresiel uchmatne Progresívne Slovensko. Ak by sa zrealizovala táto teória, PS by získalo 28 mandátov, Hlas 22, Saska 11 a Sme rodina s KDH po 9. Dohromady by to bolo 79 mandátov. Opozíciu by tak tvorilo 71 poslancov.
- Koalícia sa nezostaví - môže sa tak stať v prípade, že politické strany skutočne dodržia svoje sľuby a nebudú tak schopné vyskladať dostatok potrebných mandátov, čo znamená 75. V takom prípade by bolo úplne jedno, kto by voľby vyhral, lebo vládu by nezostavil.
Prezidentka by mala vytvorením vlády poveriť víťaza volieb a pokiaľ nevznikne nová vláda, bude pri moci stále tá úradnícka. Ústava neurčuje termín, dokedy sa musí vláda zostaviť, v histórii Slovenska to trvalo vždy približne tri týždne, výnimkou bola len Mečiarova vláda, ktorá vznikala 73 dní.