Zákaz sa vzťahuje na plochu 4,3 milióna hektárov v National Petroleum Reserve in Alaska (NPRA), čo je oblasť na severe tohto štátu, ktorú vlastní americká vláda. NPRA je však významná aj z hľadiska ekológie a žijú v nej medvede grizly, ľadové medvede, soby karibu a státisíce sťahovavých vtákov.
"Aljaška je domovom mnohých úchvatných zázrakov prírody Ameriky či kultúrne významných oblastí," uviedol prezident Joe Biden vo vyhlásení. Dodal, že je zodpovednosťou americkej vlády chrániť túto oblasť, pretože klimatická kríza spôsobuje otepľovanie v oblasti Arktídy.
Americké ministerstvo vnútra uviedlo, že ruší aj sedem zmlúv o prenájme na ťažbu ropy a plynu, ktoré boli uzavreté za vlády predošlého prezidenta USA Donalda Trumpa a vzťahujú sa na územia v Arktickej národnej prírodnej rezervácií (ANWR) východne od NPRA. Dvaja republikánski senátori zo štátu Aljaška rozhodnutie Bieleho domu kritizovali a uviedli, že Biden oslabuje energetickú bezpečnosť USA. "Tieto rozhodnutia sú nezákonné, ľahkovážne a v rozpore so zdravým rozumom," uviedla senátorka Lisa Murkowská.
Demokratická kongresmanka z tohto štátu Mary Peltolaová vyjadrila hlbokú frustráciu. S rozhodnutím o zákaze ťažby takisto vyjadrilo nesúhlas viacero popredných predstaviteľov miestnej komunity. Biden sa usiluje posilniť svoje kroky v oblasti ochrany prírody po tom, ako v marci povolil americkej energetickej spoločnosti ConocoPhilips začať v tej istej oblasti s ťažbou. Environmentálni aktivisti toto rozhodnutie kritizovali, píše AFP.