Poslanec NR SR a exminister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) zdôraznil, že žiadne riziko zo zvýšeného počtu migrantov nehrozí. Treba podľa neho apelovať na Maďarsko na dodržiavanie readmisnej dohody a žiadať riešenia od Európskej komisie.
Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini žiada vládu, aby zrušila mimoriadnu situáciu, ktorá bola vyhlásená v súvislosti s pandémiou. Treba podľa neho začať s vyhosťovaním nelegálnych migrantov do krajín, odkiaľ prišli, a zaisťovať ich. Situáciu podľa neho nezvládol policajný prezident Štefan Hamran a mal by byť preto odvolaný. Vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú aj premiéra Ľudovíta Ódora, aby neostali len pri navrhovaných opatreniach, aby pokračovali v ochrane územia, občanov a ich majetku.
Poslanec za ĽSNS Rastislav Schlosár upozornil na vysoký nárast počtu migrantov za uplynulý rok. Tvrdí, že nejde o vojnových utečencov zo Sýrie, ale o nelegálnych a ekonomických migrantov. Nespĺňajú podľa jeho slov podmienky na udelenie azylu a polícia by mala preto zmeniť svoj prístup k nim. Odmieta, že by ich nebolo možné vyhostiť. Apeluje tiež na väčšiu kontrolu hraníc s Maďarskom, či na ich uzavretie. Nasadiť na pomoc polícii podľa neho možno viac ako len 500 vojakov.
Líder mimoparlamentnej strany Republika a europoslanec Milan Uhrík považuje aktuálnu situáciu za obrovský problém, ktorému SR čelí pre nečinnosť Európskej únie a vlády. "To je problém, ktorý vygenerovali neschopní politici na čele Únie a SR," poznamenal. Vyzval vládu, aby pristúpila k riadnej ochrane našich hraníc a vyslala nelegálnym migrantom jasný signál, že tu nie sú vítaní. Namiesto toho však kabinet podľa Uhríka predstavil "kvázi riešenia".
Annu Zemanovú (SaS) mrzí, že vláda si neosvojila ich návrhy k migrácii a neprijala ich skôr. Takto podľa nej umožnila strane Smer-SD prezentovať sa pred voľbami touto témou. Poslanec pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Demokrati Juraj Šeliga zdôraznil, že pokiaľ prišlo praktické riešenie od vlády k téme nelegálnej migrácie, treba o ňom diskutovať.