Ako uvádza Univerzita Komenského v tlačovej správe, výskum slovenských vedcov sa realizoval so 148 hospitalizovanými pacientmi od októbra 2021 do mája 2022. Štúdia odhalila, že pokles plazmatickej aktivity daného enzýmu sa spája s negatívnou prognózou ochoreniaCOVID-19. "Na druhej strane nárast v jej aktivite môže predpovedať zlepšenie zdravotného stavu pacienta. Aktivita enzýmu poskytuje túto cennú informáciu aj bez ohľadu na vek, pohlavie či hmotnosť pacienta," uvádza sa v tlačovej správe.
Slovenský tím však vybádal, že aktivita enzýmu nemusí byť ukazovateľom iba pri ochorení COVID-19, ale vie napovedať omnoho viac. "V štúdii nedávno publikovanej v časopise eBioMedicine vydavateľstva Lancet bola aktivita butyrylcholínesterázy označená aj ako možný biomarker syndrómu náhleho úmrtia novorodencov a dojčiat. Rovnako je známe zníženie aktivity tohto enzýmu aj u seniorov a pri rôznych fatálnych chorobách," naznačuje výskumný tím.
Tento objav môže pomôcť lekárom pri identifikácii pacientov, ktorí potrebujú nielen pri COVID-19 intenzívnejšiu zdravotnú starostlivosť, a tak prináša nádej na zlepšenie ich zdravotného stavu.