Do naplnenia predstavy o ideálnej sume dnes Slovákom chýba až 528 eur, čiže takmer polovica! Odborníci na financie hovoria o troch chybách, ktoré robíme pri zabezpečení na starobu. Nové zistenia o výsnívanej výške dôchodku priniesol exkluzívny prieskum agentúry Focus a Nadácie Partners, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti.
Odborníci tvrdia, že ak by si Slováci uvedomili tri hlavné problémy, ktoré im bránia v dosiahnutí vytúženého dôchodku a urobili by patričné kroky, dosiahli by vysnívanú sumu aj bez štátu, na ktorý sa nemožno spoliehať. Viac než polovica ekonomicky aktívnych respondentov plánuje ísť do predčasného dôchodku (18 %) alebo chce odísť do dôchodku výrazne skôr (34 %).
Riadny termín je teraz stanovený na 64 rokov, no podľa názoru väčšiny opýtaných (64 %) sa vek odchodu ešte zvýši. „Tento údaj je svojím spôsobom alarmujúci. Rozumiem, že dáta ukazujú určitú túžbu obyvateľov, tá však úplne popiera dôchodkovú realitu z hľadiska aktuálneho finančného zabezpečenia obyvateľov Slovenska na dôchodok,“ hovorí sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik.
„Ak sa dnes väčšina ľudí spolieha na štátny prvý pilier, resp. druhý súkromný pilier a zároveň si od relatívne mladého veku nevytvára priestor na zvýšenie dôchodku v starobe cez pravidelné sporenie či investovanie, táto túžba ostane navždy len túžbou,“ upozorňuje sociológ. Kým v roku 2019 Slováci snívali o dôchodku vo výške 925 eur, tento rok je to 1 165 eur, čo je nárast o viac ako 25 %.
„Tento nárast pravdepodobne v sebe zahŕňa pociťované zvyšovanie životných nákladov od jari 2022, ktoré sa takto premietlo aj do navýšenia predstáv o výške ideálneho dôchodku,“ myslí si Martin Slosiarik.