Zatiaľ čo v rokoch 2021 a 2022 to bolo okolo 12 500 vydaných zbrojných preukazov, za minulý rok to už vzrástlo o tretinu na 16 400 takýchto dokladov. Nový Čas sa zaujímal o to, či to súvisí aj so zmenenou bezpečnostnou situáciou. Výraznejší nárast vydaných zbrojných preukazov navýšil aj celkový počet ich držiteľov na Slovensku. Celkovo môže so zbraňou legálne zaobchádzať 153 000 ľudí.
„Medzi najčastejšie kupované aj držané zbrane patrí krátka samonabíjacia/opakovacia palná zbraň, čiže pištoľ, resp. revolver, ktorých bolo len v priebehu roku 2022 zaevidovaných viac ako 11 000 ks,“ uvádza slovenská polícia pre Nový Čas. Celkovo je takýchto zbraní v kategórii B zapísaných 180 000 kusov, pričom zväčša ide o krátke, ale aj dlhé samonabíjacie zbrane používané na osobnú ochranu a športovú streľbu.
„Najpočetnejšie zastúpenie v držbe majú zbrane kategórie C s počtom evidovaných skoro 217 000 ks, čo sú prevažne dlhé opakovacie zbrane používané na poľovné a tiež športové účely,“ vysvetľujú z polície. Medzi ďalšiu veľkú skupinu patria expanzné, čiže znefunkčnené zbrane, ktorých je držaných viac ako 26 000. Práve pri nich vznikla novelou zákona z minulého roka povinnosť evidovať ich, a preto ich počet narástol o 14 500.
Vojna na Ukrajine
Zaujímavé je porovnanie s Českou republikou, kde si za prvú polovicu tohto roka ľudia zaobstarali viac pištolí a pušiek než za celý vlaňajšok. „Trendom je nákup zbraní, na ktoré nie je potrebné mať zbrojný preukaz. Ľudia si tak domov kupujú napríklad plynovky, flobertky alebo perkusné dlhé aj krátke zbrane. Rozdiel je v tom, že k nákupu takejto pištole alebo pušky, ktorá slúži na sebaobranu aj šport, stačí občiansky preukaz,“ píše u našich susedov denník Právo. Vidieť takýto trend aj na Slovensku? Z odpovede polície vyplýva, že držbu tohto typu zbraní evidujú v informačnom systéme krátko. „Povinnosť ich evidencie platila aj pre držiteľov, ktorí ich nadobudli v minulosti, preto hodnotiť trend nákupu aktuálne považujeme za predčasné,“ dodali.