Politici bývalej opozície žiadali rokovať o migračnej situácii a úradnícka vláda o stave pediatrov na Slovensku a o zmenách v Trestnom zákone. Ani jedno zo zasadnutí neodklepla nadpolovičná väčšina poslancov, a tak všetky schôdze zarezali hneď v úvode. Najhlasnejšie sa po tomto politickom predstavení ozývajú pediatri, ktorí upozorňujú na to, že lekári nenastúpia do služieb.
Ministerstvo zdravotníctva po dlhých debatách s pediatrami predložilo zákon, ktorý skracoval čas otvorenia detských pohotovostí do ôsmej hodiny večer. Zároveň zdvíhal poplatky na urgentoch nemocníc aj v ambulantných pohotovostiach. To malo zabezpečiť, aby lekárov mimo bežných hodín vyhľadávali tí, ktorí majú neodkladné problémy. Vo štvrtok však aj tieto opatrenia dostali stopku.
Poslanci budú mať ešte možnosť otvoriť schôdzu dnes, ale neočakáva sa, že by sa to podarilo. V parlamente sa skloňovalo, že ide o zámernú obštrukciu, voliči by to nemuseli vnímať pozitívne. Saska apelovala na vládu, aby návrh zákona prišiel až 1. októbra a aby bol prvý, ktorý bude musieť nový parlament riešiť. Hlas chcel podporiť otvorenie schôdze, no nesúhlasí s vysokými poplatkami ani obmedzením starostlivosti. Boris Kollár za Sme rodina poslancov zase označil za farizejov, keď neotvorili schôdzu.
Sklamaný minister
Minister zdravotníctva Michal Palkovič chce ešte rokovať. „Ďalšie alternatívy už nemáme,“ uzavrel. Hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu Elena Prokopová uvádza, že nemajú plán B, ale zvažujú protesty. Kraje majú možnosť ich k práci donútiť, čiže pracovať budú musieť tak či tak. Prokopová však avizuje, že viacerí pediatri v dôchodkovom veku radšej zatvoria ambulancie celkovo a odídu do penzie.