Známych výtvarníkov sme navštívili v ich ateliéri v Rusovciach neďaleko Bratislavy. Zabočili sme do uličky v blízkosti vzácnej kultúrnej pamiatky - kaštieľa, v ktorom v roku 1953 nakrútil režisér Josef Mach hudobno-tanečný film Rodná zem. Hudbu zložil Tibor Andrašovan a v čase, keď tento skvost československej kinematografie nakrúcali, bol kaštieľ pýchou našej histórie. Pri pohľade naň dnes krváca srdce. Aké príznačné, že máme namierené k manželom, ktorí slovenské umenie, naopak, povznášajú.
Genius loci
Stačilo zopár sekúnd, aby sme precítili atmosféru priestoru, kde tvoria a tiež istý čas žijú manželia Mária a Daniel Bidelnicovi. Genius loci, miesto, ktoré má ducha, na nás dýchlo umením. Obrazy, sochy, plátna, štetce, farby... Kam sa človek pozrie, tam sa pohľad dotkne krásy. Ešte pred časom to bol starý dom, ktorý by možno chátral podobne ako Rusovský kaštieľ. „Kúpili sme ho pred piatimi rokmi, zbúrali a na mieru sme si postavili tieto dva ateliéry aj bývanie s art garden. A toto je základný kameň,“ upozorní nás Daniel Bidelnica, a ukáže na stenu, z ktorej vyčnieva čosi, čo vyzerá ako reliéf. „Ale nie je to reliéf, ale hrubý kameň, osadený v stene. Vykopali sme ho, keď sme robili základy. Je z obdobia rímskej Gerulaty, vojenského tábora, ktorý sídlil v Rusovciach a bol súčasťou rímskej hranice Limes Romanus. Tento druh kameňa sa volá rula a u nás sa nikde nenachádza, je však z tohto kameňa postavený archeologický park Carnuntum - rímske mesto v Rakúsku kúsok od Bratislavy,“ vysvetľuje maliar a pred tým, ako sa usadíme v ateliéri, pozve nás do záhrady.
Benátky v záhrade
Vôbec nás neprekvapí, že aj záhrada hýri farbami. Sme predsa v dome výtvarníkov, takže farebnosť je v tejto domácnosti na prvom mieste. Množstvo sôch z rozličného materiálu skrášľuje záhradu. Sú to diela domáceho pána, ktorý podľa slov manželky má dôležitú úlohu: „Daniel kosí trávu, inak sa o záhradu staráme obaja,“ dozvieme sa.
Daniel Bidelnica nám hneď aj vysvetlí princíp, na akom je založený neveľký kus zelene. „Záhrada je rozdelená na sektory. Toto je napríklad benátsky,“ ukazuje na miesto, okolo ktorého prechádzame. „Je to princíp gondol, ktoré sú v Benátkach,“ ukáže na maľované rúry, ukryté v poraste kvetov a kríkov. Na moment sa mysľou ocitneme v labyrinte benátskych kanálov. Náš pohľad upúta pomaľovaný plot, oddeľujúci susedný pozemok od kráľovstva Bidelnicovcov. „Túto maľbu som spravil, lebo tu oproti má Marika ateliér a nechcela sa pozerať na sivý múr. Tak som jej ho pomaľoval,“ objasní nám.