"Aj keď sa pokračuje v smere napĺňania (Parížskej dohody), je potrebné urobiť omnoho viac vo všetkých oblastiach. Príležitosti na zaistenie udržateľnej budúcnosti vhodnej pre život pre všetkých sa rýchlo zmenšujú," uvádza sa v správe, ktorá má byť základom novembrovej klimatickej konferencie COP28 v Dubaji.
Svetové emisie skleníkových plynov môžu podľa OSN rásť najviac do roku 2025 a potom prudko klesnúť, aby sa podarilo naplniť cieľ z Paríža o obmedzení globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.
Na dosiahnutie nulových čistých emisií uhlíka do roku 2050 bude podľa hodnotiacej správy potrebné postupne prestať spaľovať všetky fosílne palivá, ktorých emisie nemožno zachytiť. Okrem toho je podľa OSN nevyhnutné výrazne navýšiť podiel čistej energie.
"Zvyšovanie objemu energie z obnoviteľných zdrojov a postupné vyraďovanie všetkých fosílnych palív sú nevyhnutnými prvkami prechodu na energiu s nulovými emisiami," uvádza sa v správe. AFP dodáva, že ide o fosílne palivá, pre ktoré neexistuje technológia schopná odstraňovať emisie uhlíka pri zdroji či z atmosféry.