Sústrasť a podporu vyjadrilo Maroku už viacero krajín z Európy, Ázie či Blízkeho východu. Pomoc ponúkli Turecko, Francúzsko či Nemecko a pomôcť Maroku je podľa jej hovorcu pripravená aj Organizácia Spojených národov (OSN). Marocká vláda zatiaľ formálne nepožiadala o pomoc.
Zemetrasenia sú v severnej Afrike relatívne zriedkavé. Šéf Odboru seizmického monitorovania a varovania v Národnom geofyzikálnom ústave Lahcen Mhanni sa pre 2M vyjadril, že zemetrasenie bolo najsilnejšie, ktoré zaznamenali v regióne pohoria Atlas.
Piatkové zemetrasenie bolo cítiť až v Portugalsku a Alžírsku, uviedli Portugalský inštitút pre more a atmosféru a alžírska agentúra civilnej obrany.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR nateraz neeviduje, že by medzi obeťami či zranenými po zemetrasení v Maroku mali byť občania SR. Pre TASR to potvrdili z komunikačného odboru rezortu.
"Sme však naďalej v kontakte s tamojšími úradmi a situáciu preverujeme," uviedli. Rezort zároveň potvrdil, že eviduje 25 Slovákov, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali pred cestou do Maroka. "Týchto sme i my proaktívne kontaktovali. Skutočný počet občanov SR v Maroku bude však pravdepodobne vyšší," doplnili z rezortu.