Ako informoval portál The Sun, postupnú stratu sluchu bežné testy dokážu odkryť desať a viac rokov po jej vzniku. Pre neurovedca Björna Herrmanna z Torontskej univerzity to nebol vôbec uspokojivý výsledok. Rozhodol sa to napokon zmeniť a prišiel s prelomovým zistením.
Herrmann si všimol, že čím viac sa niekto snaží lepšie počuť, tým pozornejšie sa díva. Predchádzajúce štúdie naviac zistili, že sústredení ľudia veľmi nehýbu očami. Nový výskum uverejnený v časopise Journal of Neuroscience naznačuje, že to isté platí aj pre tých, ktorí majú problémy so sluchom.
Štúdie sa zúčastnilo 23 mladých dospelých, ktorí považovali svoj sluch za zdravý. Ich úlohou bolo počúvať podcasty pri rôznych hlasitostiach s rôznymi zvukmi v pozadí, ktoré zadanie komplikovali. Respondenti počas toho sedeli s opretou bradou pred obrazovkou počítača a vedci sledovali pohyby ich očí. Výsledky štúdie preukázali, že tie sa znížili v najnáročnejších podmienkach počúvania.
Komplikácie pri počúvaní nie vždy naznačuje stratu sluchu, ale len začínajúce problémy, upresnil doktor. Hoci výskum položil sľubný základ pre ďalšie bádanie, ďalej by sa chcel Herrmann so svojím tímom zamerať na staršie vekové kategórie. „Ďalšími krokmi je určite skúmanie, či pohyby očí indikujú námahu pri počúvaní aj u starších dospelých, pretože to je populácia, pre ktorú môže byť náš nový prístup najužitočnejší," povedal doktor pre Medical Xpress.