Patenty a inovácie
K umeniu výroby čokolády prispeli výrazne aj Švajčiari. V 70. rokoch 19. storočia použil švajčiarsky čokoládový majster Daniel Peter sušené mlieko vyvinuté jeho susedom Henrim Nestlém na výrobu prvej tyčinky mliečnej čokolády a tento pár nakoniec vytvoril spoločnosť Nestlé.
Švajčiarsky výrobca čokolády Rodolphe Lindt v roku 1879 začal používať konšovací stroj, ktorý pomocou veľkých kamenných valcov miešal a prevzdušňoval čokoládu, čím vznikla jej zamatová textúra a typická chuť. Nasledovali ďalšie vynálezy a vylepšenia, napríklad od Američana Miltona Hersheyiho, ktorý začal vyrábať mliečnu čokoládu na montážnych linkách.
Ľudia milovali čokoládu nielen za hranicami. Už v roku 1920 fungovalo v Československu 60 tovární na výrobu čokolády a cukroviniek. Prešla však jediná dekáda a ich počet sa vyšplhal na 180 menších či väčších tovární, ktoré zamestnávali okolo 20 000 zamestnancov. Z toho viac ako 1 400 pracovalo v najväčšej československej továrni Orion. V dovoze čokoládových bôbov sme dokonca predbehli aj Švajčiarsko.
Pre zdravie
Medzi tradičných veľkých výrobcov čokolády v Československu patrili také značky ako pražská Rupa, Zora v Olomouci, Fiedor v Ostrave, Stollwerck v Bratislave či Fischer, neskôr Figaro v Trnave. Československé firmy zaviedli rôzne inovácie, ktoré sa dnes používajú na celom svete, napríklad firma Vista/Küfferle vyrobila v roku 1935 prvú poréznu čokoládu a firma Lidka Koukol a Michera Kutná Hora vyvinula čokoládovú pastu Chocoline, predchodkyňu dnešnej pochúťky Nutella.
Čokoláda sa stala masovo vyrábanou sladkosťou v rôznych podobách, ktorá je dostupná takmer každému. Dopriať by ste si ju mali nielen pre jej chuť ale aj pre zdravie. Ideálnou voľbou je pri tom tmavá čokoláda obsahujúca polyfenoly, ktoré majú preukázaný pozitívny vplyv na zdravie. Je tiež zdrojom minerálov a vlákniny.