V tento dátum totiž oslavujeme Medzinárodný deň čokolády. Ani zďaleka to nie je náhodný deň v roku. Za obľúbenou pochúťkou sú dlhé dejiny a aj mnoho prevratných noviniek. Medzinárodný deň čokolády bol vymyslený, aby sme sa dozvedeli, oslávili a užili si všetko, čo s čokoládou súvisí.
Prečo práve 13. september? Je to dátum narodenia Miltona S. Hersheyho, známeho amerického výrobcu a priekopníka v oblasti čokolády. Boli to práve jeho nápady, vďaka ktorým si môžeme pochutnávať na celosvetovo obľúbených čokoládových tyčinkách. A nielen to.
Pochúťka z džungle
Všetko sa začalo kdesi v juhoamerickej džungli. Kakaovník pravý je vždyzelený strom, ktorý začali pôvodní obyvatelia kultivovať už pred piatimi tisícročiami. Neboli to však len bôby, ktoré ich zaujímali. Dužina, v ktorej sú ukryté, je považovaná za pochúťku, navyše sa z nej dá vyrobiť aj alkoholický nápoj.
Rastlina s chutnými plodmi sa čoskoro dostala aj do oblasti dnešného Mexika, kde ju pestovali miestni Olmékovia a neskôr aj Mayovia a Aztékovia. Bola však vzácnosťou, ktorá nebola dostupná každému. Kakaovník začína rodiť v štyroch až piatich rokoch a hoci má každoročne zhruba 6 000 kvetov, dozreje na ňom len približne 20 plodov.
Preto čokoláda zohrala dôležitú politickú, duchovnú a ekonomickú úlohu v starovekých civilizáciách. Pražené bôby sa mleli na pastu, ktorá sa miešala s vodou, vanilkou, čili papričkami a ďalšími koreninami.