USA sa dlho snažili rozšíriť a povýšiť spojenectvo s Vietnamom. Po zosilnení vplyvu Číny predstavuje komunistický Vietnam - spolu s tradičnými spojencami ako Filipíny a Thajsko - dôležitý stavebný kameň v indicko-tichomorskej stratégii Washingtonu.
Biden si určil indicko-tichomorský región ako prioritu svojej politiky. Šéf Bieleho domu chce v Hanoji dosiahnuť aj pokrok v ekonomickej spolupráci - obe krajiny si želajú užšie spolupracovať napríklad vo výrobe polovodičov a v oblasti vzácnych minerálov. Biden zaistil vo Vietname takéto obchodné dohody.
Toto spojenectvo však nemá spoločné určité hodnoty. Aktivisti za ochranu ľudských práv opakovane odsúdili potláčanie slobody prejavu v krajine na rieke Mekong. Ľudskoprávne organizácie pred Bidenovou návštevou vyzývali amerického prezidenta, aby naliehal na Vietnam, nech okamžite prepustí všetkých politických väzňov a prestane porušovať ľudské práva.
Bidenov vplyvný poradca pre národnú bezpečnosť Jon Fines pred príchodom do Hanoja zasa upozornil, že Vietnam sa snaží o zbrojnú dohodu s Ruskom. "Nikoho by nemal lákať vzťah v bezpečnostnej oblasti s krajinou, ktorá pácha vojnové zločiny, ktorá porušuje medzinárodné právo," povedal Fines.