Kritizovala Rusko tiež za to, že nielenže zabíja deti svojimi bombami, ale tiež ich podľa nej unáša z detských domovov a škôl, aby ich deportovalo do prevýchovných táborov či dalo na adopciu v Rusku. Za srdcervúce označila správy o "extrémnom vymývaní mozgov ruskými úradmi s cieľom zničiť akékoľvek mosty medzi deťmi a ich rodinami a vlasťou".
Nemecko podporuje tie organizácie a úrady, ktoré "poskytujú traumatizovaným deťom bezpečný domov", uviedla šéfka nemeckej diplomacie a zdôraznila, že tieto zločiny sa musia riešiť. "Úplne prvým krokom k mieru od (ruského prezidenta Vladimira) Putina je nechať tieto deti, aby sa vrátili domov," uviedla. Téma by malo zohrávať dôležitú úlohu aj počas VS OSN.
Baerbocková naposledy bola na Ukrajine v januári, keď ako prvá členka nemeckej vlády od začiatku vojny navštívila Charkov na východe Ukrajiny, blízko ruských hraníc. Predtým bola v Kyjeve od vypuknutia vojny vo februári 2022 dvakrát - v polovici mája 2022 ako prvá členka kabinetu a v polovici vlaňajšieho septembra.