Prvý živočích naklonovaný z dospelej bunky cicavca bol veľkým prelomom vo výskume kmeňových buniek. Vedec viedol výskumný tím v škótskom Roslinovom ústave, ktorý v pondelok informoval o jeho úmrtí.
Navždy svojím činom zmenil svet. Genetik a priekopník klonovania Wilmut spolu s tímom z Roslinovho ústavu v škótskom Edinburghu v roku 1996 vstúpil do histórie projektom naklonovania prvého cicavca z bunky dospelého jedinca. Naklonovanie ovce Dolly vo februári 1997 otvorilo cestu bezprecedentnému výskumu možností genetickej manipulácie chovných zvierat. Jeho metóda je teoreticky použiteľná aj v prípade človeka, preto budila značné kontroverzie. Ovečka bola v roku 2003 usmrtená.
Wilmut trpel Parkinsonovou chorobou, od roku 2018 sa venoval výskumu tejto neurodegeneratívnej choroby. „Trúchlime nad stratou profesora sira Iana Wilmuta, svetoznámeho embryológa a odborníka na regeneratívnu medicínu, ktorý viedol projekt vytvorenia ovce Dolly. Jeho práca naďalej informuje a inšpiruje vedu v Roslinovom ústave i mimo neho,“ uviedla škótska inštitúcia.
Wilmutov tím tiež položil základy výskumu kmeňových buniek. Táto technológia má za cieľ vyliečiť mnoho ochorení spojených so starnutím vďaka regenerácii poškodeného tkaniva. Vedcovým odkazom je tak vytvorenie odboru známeho ako regeneratívna medicína, ktorý má obrovský potenciál umožniť viac ľuďom žiť dlhší a zdravší život, píše BBC News.