Izraelský minister spravodlivosti minister Jariv Levin vydal v utorok vyhlásenie, v ktorom začínajúce sa zasadnutie Najvyššieho súdu označil za "smrteľnú ranu pre demokraciu a postavenie Knesetu".
Denník TOI v tejto súvislosti vysvetlil, že Levin a zástancovia súdnej reformy tvrdia, že Najvyšší súd ani nemá právo na preskúmanie takéhoto typu zákonov.
V predvečer zasadnutia Najvyššieho súdu sa v rôznych mestách Izraela opäť konali zhromaždenia odporcov súdnej reformy. Podľa TOI sa však v utorok pred vchodom do Najvyššieho súdu v Jeruzaleme zišla skupina aktivistov podporujúcich vládnu reformu justície: prezliekli sa do kostýmov v podobe banánov a pred vchodom do budovy súdu porozkladali 250 kilogramov tohto ovocia.
Aktivisti tvrdili, že polemika o klauzule o primeranosti svedčí o tom, že Izrael sa stáva "banánovou republikou", v ktorej vládne 15 sudcov Najvyššieho súdu. Prívrženci justičnej reformy totiž už dlho namietajú, že Najvyšší súd je aktivistický a v podstate sa stal "nikým nevolenou politickou stranou".
Izrael nemá ústavu ani hornú komoru parlamentu a klauzula o primeranosti bola prijatá v záujme toho, aby sudcovia mohli stanoviť, či vláda neprekročila svoje právomoci. Najvyšší súd použil toto opatrenie v ostro sledovanom prípade, v ktorom zakázalo krajne pravicovému politikovi Arjemu Derimu stať sa členom Netanjahuovej vlády, a to z dôvodu odsúdenia za daňové úniky.
Oponenti obviňujú Netanjahua, ktorý je obvinený z korupcie, že sa snaží využiť justičnú reformu, aby dosiahol zrušenie prípadných rozsudkov vynesených vo svojich kauzách.