"Bez ohľadu na ďalšie rozhodnutie (Európskej) komisie neotvoríme po tomto dátume hranice pre ukrajinské obilie," oznámila poľská vláda.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ bezprostredne po tom ohlásil, že Kyjev by mohol v takomto prípade podniknúť právne kroky. "Nemáme v úmysle uškodiť poľských farmárom," povedal. Dodal však, že "v prípade porušenia obchodného práva v záujme politického populizmu pred (poľskými) voľbami bude Ukrajina nútená" podniknúť právne kroky, a to obrátiť sa na arbitráž Svetovej obchodnej organizácie (WTO) s cieľom získať kompenzáciu za porušenie noriem stanovených vo Všeobecnej dohode o clách a obchode (GATT).
Viaceré stredoeurópske, respektíve východoeurópske členské krajiny EÚ - Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko - so súhlasom Únie uzatvorili do polovice septembra svoj trh pre ukrajinskú pšenicu, kukuricu a slnečnicu v záujme ochrany vlastného poľnohospodárskeho sektora. S výnimkou Bulharska ide o štáty hraničiace s Ukrajinou.
Poľsko i Maďarsko už vopred avizovali, že v prípade, ak Únia toto opatrenie nepredĺži aj po 15. septembri, budú pokračovať v jeho uplatňovaní aj samostatne.
V Poľsku dovoz lacného ukrajinského obilia na jar viedol k poklesu cien a vyvolal protesty poľnohospodárov. Podľa poľských médií túto situáciu zapríčinila skutočnosť, že veľká časť ukrajinského obilia namiesto tranzitu do ďalších krajín zostávala v samotnom Poľsku.