Platnosť súčasného zákazu sa skončí 15. septembra. Ukrajina sa stala úplne závislou od náhradných trás vývozu svojho obilia cez Európsku úniu, nazývaných aj koridory solidarity, pretože Rusko v júli odstúpilo od rok platnej dohody. Tá umožňovala aj počas vojny bezpečnú prepravu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov do ďalších častí sveta.
V dôsledku využívania náhradných trás čelili poľnohospodári v susedných štátoch Ukrajiny - v Poľsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku - zvýšenej konkurencii a zhoršenému odbytu svojich poľnohospodárskych komodít na vlastných trhoch.
Európska komisia následne v máji oznámila "dočasné preventívne opatrenia", ktoré zakazujú predaj týchto ukrajinských (lacnejších) komodít do uvedených piatich štátov, ale pritom umožňujú tranzit cez tieto krajiny na trhy mimo Európskej únie, prevažne v Afrike.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Wojciechowski v utorok v EP povedal: "Preventívne opatrenia boli účinné, zafungovali a stabilizovali trhy v piatich členských štátoch a takisto pomohli zvýšiť ukrajinský vývoz cez koridory solidarity."
Zdôraznil: "Toto je hlavný argument pre predĺženie preventívnych opatrení, som o tom pevne presvedčený." Dodal, že eurokomisia situáciu pozorne sleduje.