Výmera ochranného pásma bude znížená na 5715 hektára. Štvrtý stupeň ochrany bude tvoriť 3,34 percenta, tretí stupeň 72,37 percenta a druhý stupeň bude na 0,10 percenta výmery parku. "Návrhom zonácie dôjde na štátnych pozemkoch k zvýšeniu podielu piateho stupňa, ako aj podielu štvrtého stupňa a dôjde tiež k zníženiu podielu tretieho stupňa," skonštatovalo ministerstvo životného prostredia. Národný park sa nachádza v okresoch Košice-okolie, Rožňava a Revúca.
Ochrániť sa majú nížinné a podhorské kosné lúky, porasty borievky obyčajnej, penovcové prameniská či kyslomilné bukové lesy. Z rastlín chce rezort chrániť napríklad poniklece, vstavače, zvonovec ľaliolistý, prvosienkú holú a pľúcnik úzkolistý.
V prípade živočíchov sa má vyhlásením zonácie ochrániť niekoľko druhov vtákov a netopierov, taktiež aj rys, vlk, vydra, salamandra či fúzač.
"Veľká časť územia Národného parku Slovenský kras, ako aj časť jeho ochranného pásma je súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000. Sú nimi chránené vtáčie územie a 17 území európskeho významu," uviedol envirorezort. Schválením zonácie zároveň dôjde k zrušeniu 14 chránených území, s ktorými sa národný park prekrýva.
Odsúhlasenie zonácie je podľa premiéra Ľudovíta Ódora len pokračovaním reformy národných parkov, ktorú schválil parlament. "Snažíme sa implementovať jednotlivé kroky," poznamenal s tým, že v Slovenskom krase sa to týka pozemkov v štátnom vlastníctve. "Dúfame, že dobré príklady, ktoré sme videli aj pri iných národných parkoch, dokážu pritiahnuť turizmus," skonštatoval.