Pripomenul, že hranica s Maďarskom má dokopy 655 kilometrov, z toho 517 kilometrov mimo rieky Dunaj. Na tomto úseku zelenej hranice by podľa neho muselo byť zriadených 10 340 policajných stanovísk s minimálnym počtom dvoch policajtov na jednom stanovisku.
Pre efektívne fungovanie kontrolných stanovísk by podľa Hamrana ale bolo potrebných 5,5 policajta na jednu pozíciu na jednom stanovisku, keďže žiaden nemôže slúžiť nekonečne. „Keď dáte šesť, tak nemajú naplnené hodiny, keď dáte päť, niektorí budú musieť slúžiť nadčasy," povedal Hamran. Za spomenutého stavu by podľa neho bolo na obsadenie stanovísk potrebných 113 795 policajtov. Aj keby bolo na pomoc polícii nasadených všetkých 15-tisíc vojakov ozbrojených síl, podľa policajného prezidenta by stále chýbalo skoro 90-tisíc príslušníkov.
Hamran tiež povedal, že tento rok prišlo na Slovensko zhruba 30-tisíc migrantov a viac ako 29-tisíc už odišlo. „Pokračujú do Nemecka, necítia potrebu ostať na území SR," zdôraznil. Zároveň doplnil, že až jedna tretina migrantov smeruje na Slovensko práve pre tlačivo o pobyte, ktoré im je polícia povinná vydať. „Je to jasne a zreteľne napísané v zákone, že policajt vydá občanovi tretej krajiny to tlačivo," dodal s tým, že policajtov mrzí, že v parlamente nebola vôla tlačivo zrušiť.
Viceprezident Policajného zboru Damián Imre podotkol, že polícia sa snaží vytvoriť pocit bezpečia u občanov, politici však svojimi vyjadreniami tomu škodia. Potvrdil, že migranti dosiaľ nespáchali na Slovensku žiadny trestný čin ani priestupok. Ako dodal, medializované varovné výstrely použila polícia len voči prevádzačom.
Vedenie polície tiež odmietlo porovnávanie kontrol počas pandémie s tými, ktoré by chceli niektorí v súčasnosti. Poukázal na rozdiely pri kontrole skupiniek migrantov a občanov SR, ktorí spolupracovali. Pandemické kontroly si vyžadovali tiež menej policajtov. Nebolo potrebné strážiť ani všetky priechody.
K politickým vyjadreniam o kolapse v polícii vzhľadom na personálny podstav Hamran uviedol, že boli len dva roky, keď prišlo do zboru viac policajtov ako odišlo. Tento rok očakáva viac odchodov, keďže sa valorizujú policajné dôchodky. Zároveň ocenil schválené zníženie veku na vstup do polície na 18 rokov, v tejto vekovej skupiny podľa nich je záujem o prácu v polícii.
Zvýšenie príslušníkov Policajného zboru by policajný prezident uvítal. Znižovanie stavov sa schválilo v roku 2020, keď za to hlasovali aj dnešní kritici. Hamran zároveň dementoval, že policajti v prvej platovej triede zarábajú menej, ako je minimálna mzda.