Miriam Lexmann (KDH) pripomenula, že Európa čelí vnútorným aj vonkajším bezpečnostným výzvam v podobe vysokej miery inflácie, konkurencieschopnosti ekonomiky, dopadov ruskej vojny proti Ukrajine či stupňujúcej sa asertivity Číny. "Vítam, že sa eurokomisia komplexne týmito výzvami a hrozbami zaoberá. Za kľúčové považujem mať politickú vôľu konať, ktorá je nevyhnutná, aby naše záväzky nezostali iba na papieri," dodala.
Peter Pollák (OĽaNO) privítal, že jasne pomenovala problém ôsmich miliónov Európanov, ktorí nie sú zamestnaní ani v procese vzdelávania či odbornej prípravy. "Hovoríme o mladých ľuďoch vo veku 15-24 rokov, mnohí i z radov Rómov. A to v čase, keď EÚ čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, ktorú hľadá v tretích krajinách. Je nevyhnutné okamžite hľadať podporné opatrenia, ale segregácia a diskriminácia rómskych detí vo vzdelávacích systémov niektorých členských krajín, medzi iným aj Slovenska, medzi takéto opatrenia nepatrí," skonštatoval.
Ivan Štefanec (KDH) sa venovala hlavným výzvam EÚ – podpora Ukrajiny vo vojne proti Rusku, energetická nezávislosť, odolnosť a bezpečnosť eurobloku, pokračovanie v prioritách digitálnej a zelenej transformácie. "Nemali by sme zabúdať ani na malých a stredných podnikateľov, ktorí sú chrbtovou osou ekonomiky a s tým súvisiace dobudovanie spoločného európskeho trhu," uviedol.
Michal Wiezik (PS) Leyenovej prejav vníma z pohľadu budúcoročných eurovolieb. "Výsledkom je, žiaľ, oslabovanie zelených ambícií predostretých v rámci Európskej zelenej dohody v réžii ľudovcov, najväčšej frakcie. Dôsledkom je, že eurokomisia v treťom štvrťroku 2023 nepredstaví legislatívu na zlepšenie životných podmienok zvierat. Za dôležitú považujem podporu a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, podporu priemyslu pri zelenej transformácii a dekarbonizácii a vytrvalú podporu Ukrajiny v jej boji proti ruskej invázii," opísal situáciu.