„Pandémia ochorenia Covid19 mala výrazne nepriaznivý dosah na duševné zdravie celej populácie a najviac znepokojujúce sú prejavy narušeného duševného zdravia detí,“ zhodnotila Alexandra Bražinová z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Jedno z piatich starších dievčat je ohrozené depresiou.
Odborníci a odborníčky precestovali skoro 10 000 kilometrov, navštívili viac ako 100 škôl zo všetkých kútov Slovenska a oslovili skoro 10 000 školákov. Dozvedeli sa napríklad, že mladí ľudia sa cítia osamelo aj napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi a tretina dievčat vo veku 13 a 15 rokov čelí úzkosti.
Odborníci sa pýtali na pohodu školákov, na ich úzkosti, pocity osamelosti, problémy s koncentráciou, ale venovali sa tiež poruchám príjmu potravy či spánku. „Pandémia ochorenia Covid19 mala výrazne nepriaznivý dosah na duševné zdravie celej populácie a najviac znepokojujúce sú prejavy narušeného duševného zdravia detí,“ zhodnotila Alexandra Bražinová z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
Jedno z piatich starších dievčat je ohrozené depresiou. „Majú pocit, že sú pod obrovským tlakom, pretože naša spoločnosť je orientovaná na výkon. Boja sa zlyhať, boja sa sklamať, svoju hodnotu vnímajú cez výkon, pretože im to tak spoločnosť nastavuje a často sa uzatvárajú do seba,“ hovorí o mladých psychológ Marek Madro.
Chcú sa zapáčiť okoliu
Marek Madro, psychológ a riaditeľ IPčka
- Mladí ľudia majú pocit, že aj v kontexte svojho tela a výzoru musia podať nejaký výkon, musia sa páčiť svojmu okoliu, čo je pre nich „vstupenkou“ prijatia a naplnenia potreby niekam patriť. Je to aj snaha priblížiť sa idolom krásy, s ktorými sú konfrontovaní na sociálnych sieťach. Vidia dokonalé fotografie, zážitky, životy, ktoré sú však iba výsekmi zo života tých, ktorí ich uverejňujú. Ak sme denne zaplavovaní týmito obsahmi, môže to v nich vyvolávať pocit vlastnej nedostatočnosti, menejcennosti, znižuje sa sebavedomie.