Na tento zaujímavý fakt poukázali odborníci pri príležitosti Svetového dňa povedomia o lymfóme, ktorý si pripomíname 15. septembra. Lymfóm patrí medzi najčastejšie hematologicko-onkologické ochorenia, ktoré ročne postihne u nás viac ako 800 Slovákov
Za ochorením sa skrýva nekontrolovateľné delenie buniek, ktoré sú zodpovedné za imunitný systém človeka. Prvotné príznaky ochorenia sú celkom nenápadné a patria medzi ne zväčšené lymfatické uzliny, kašeľ či celková slabosť a poruchy trávenia.
„Malígne lymfómy sú nádorové ochorenia lymfatického systému a zahŕňajú viacero podtypov s rôznymi spoločnými vlastnosťami ale aj odlišnosťami,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ. Pri lymfóme hovoríme o zhubnom nádorovom ochorení lymfatického systému, ktoré sa vyskytuje u dospelých pacientov aj u detí.
Najčastejším typom spomedzi diagnostikovaných lymfómov, ktorý patrí do skupiny ne-Hodgkinových lymfómov, je difúzny veľkobunkový lymfóm (DLBCL). Vyskytuje sa najmä u dospelých pacientov, no môže sa vyskytovať aj u detí a dospievajúcich osôb. Sprevádza ho niekoľko príznakov, najčastejšie sa však prejavuje zväčšením lymfatickej uzliny. Nezriedka si toto zväčšenie nahmatá aj samotný pacient, či už na krku, v podpazuší alebo v slabinách.
„Niektorí pacienti nemusia mať hmatné uzliny, no majú ťažkosti prameniace z ich zväčšenia, napríklad v medzihrudí – kašeľ a dýchavicu, v brušnej dutine – poruchy trávenia, bolesti brucha či bolesti chrbta,“ hovorí o príznakoch ochorenia doc. Drgoňa s tým, že časť pacientov máva sprievodné prejavy vo forme nevysvetliteľného nočného potenia, chudnutia a horúčok. Vyhľadanie lekára je v tomto prípade nutné, ochorenie zvyčajne rýchlo postupuje a ak nie je liečené včas, môže sa skončiť fatálne.