Často nešpecifické príznaky si vyžadujú dôkladnú a včasnú diagnostiku, ktorá v prípade pozitívneho nálezu urýchli proces liečby. Ako postupujú lekári pri podozrení na lymfóm? „Vykonáme biopsiu, pri ktorej odoberieme vzorku podozrivého tkaniva, najčastejšie lymfatickú uzlinu, a odošleme ju na histologické vyšetrenie. Nasledujú zobrazovacie vyšetrenia ako CT, PET/CT, laboratórne vyšetrenia, vyšetrenie kostnej drene, ktorými sa zisťuje rozsah ochorenia,“ vysvetľuje onkohematológ. Po stanovení diagnózy nasleduje liečba, ktorej hlavným cieľom je zničenie chorých lymfómových buniek a zabrániť ich nekontrolovateľnému množeniu.
Prognóza pacienta je individuálna a závisí od viacerých faktorov, no odborníci zostávajú pri lymfóme pozitívni a zdôrazňujú, že vo všeobecnosti ho vieme nielen liečiť, ale aj úplne vyliečiť u väčšiny pacientov. Percentuálna účinnosť liečby navyše stúpa.
Za posledných 20 rokov sa pacienti s novodiagnostikovaným veľkobunkovým lymfómom liečili štandardnou liečbou, a to takzvanou chemoimunoterapiou. Tá dokáže vyliečiť v priemere 60 % chorých s touto diagnózou. „Aktuálne sa vďaka pokrokom vo výskume a zlepšenej dostupnosti modernej a inovatívnej liečby aj na Slovensku posúvame na úroveň približne 70 %, čo predstavuje 7 z 10 pacientov. Pokrok v medicíne spolu s včasnou diagnostikou tohto ochorenia tak zvyšujú úspešnosť štandardnej liečby najčastejšieho malígneho lymfómu, a to pri zachovaní dobrej kvality života väčšiny našich pacientov," uzatvára doc. Drgoňa.