"Vzhľadom na súčasný vysoký migračný tlak na Nemecko, pokračujúce pozastavenie dublinských presunov niektorými členskými krajinami vrátane Talianska zosilňuje hlavnú výzvu, ktorej Nemecko v súčasnosti čelí v spojitosti so svojimi kapacitami na prijímanie migrantov a ich ubytovania," uviedol hovorca ministerstva.
Tzv. dublinské pravidlá určujú, že žiadatelia o azyl musia požiadať o štatút utečenca v prvej bezpečnej krajine EÚ, do ktorej sa dostanú. Žiadatelia, ktorí sa pokúsia takúto žiadosť podať v inej členskej krajine - často ide o bohatšie krajiny ako Nemecko - môžu byť poslaní naspäť.
Nemecká vláda podľa hovorcu vlády Rím informovala o pozastavení procesu, pretože Taliansko od konca augusta prijalo len 10 migrantov vrátených z Nemecka.
Nemecko pôvodne súhlasilo, že prijme 3 500 žiadateľov o azyl z členských krajín EÚ na južnej vonkajšej hranici EÚ. Do týchto krajín prichádza najviac migrantov. Doteraz bolo prostredníctvom mechanizmus solidarity EÚ do Nemecka presunutých 1 731 osôb, ktoré tam požiadali o azyl, z toho 1 043 z Talianska, píše rozhlasová stanica Deutsche Welle.
EÚ tento systém spustila v roku 2022 v reakcii na zaťaženie krajín v oblasti Stredozemného mora ako Grécko či Taliansko, ktoré čelili vysokým počtom prichádzajúcich migrantov.