Washington tak reaguje na čoraz hlasnejšie volanie republikánov po dôslednejšom dohľade nad nakladaním s americkými prostriedkami. Spojené štáty doteraz Kyjevu na obranu pred ruskou agresiou poskytli pomoc vo výške 43,7 miliardy dolárov (993 miliárd korún), uviedol server CNN.
Generálny inšpektor ministerstva obrany uviedol, že koncom augusta začal na Ukrajine pracovať vysoký americký predstaviteľ a do konca septembra by sa k nemu mal pripojiť aj zvyšok tímu. Pracovníci budú sídliť na americkom veľvyslanectve v Kyjeve. Podľa hovorkyne generálneho inšpektora Megan Reedovej je to prvýkrát od začiatku ruskej invázie vo februári 2022, keď bude mať tento útvar svojich zamestnancov na Ukrajine. Vyslanie tímu prichádza v čase, keď americký prezident Joe Biden požiadal Kongres o ďalšiu pomoc vo výške 24 miliárd dolárov pre Ukrajinu.
Americká armáda mala ťažkosti s účinným dohľadom nad dodávkami na začiatku vojny. Vlani v októbri generálny inšpektorát vydal správu, v ktorej upozorňuje, aké ťažké bolo pre USA sledovať obrovské množstvo zbraní, munície a vybavenia počas prvých mesiacov vojny. Americké vybavenie sa na Ukrajine pokúšali ukradnúť zločinci, dobrovoľní bojovníci i obchodníci so zbraňami, uviedol vtedy inšpektorát. Pentagon teraz zlepšil svoju schopnosť monitorovať presuny zbraní a vybavenia na Ukrajinu prostredníctvom obranného atašé v Kyjeve a zriadením Skupiny pre bezpečnostnú pomoc - Ukrajina.