Kongres Spojených štátov na základe zákona o vzťahoch s Taiwanom vyžaduje dodávky zbraní samosprávnej demokracii na jej obranu. Americká administratíva to doteraz robila skôr predajom ako priamou pomocou. V auguste Washington v rámci programu pomoci zameraného na zahraničné vlády po prvýkrát schválil priamu vojenskú pomoc Taiwanu.
"Napriek tvrdému odporu Číny je vláda USA odhodlaná poskytnúť Taiwanu zbrane... vážne poškodiť suverenitu a bezpečnostné záujmy Číny a ísť ďalej a ďalej po nesprávnej a nebezpečnej ceste vyzbrojovania Taiwanu," uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na pravidelnom tlačovom brífingu.
Povedala, že Lockheed Martin bol hlavným dodávateľom amerického predaja zbraní na Taiwan, ktorý sa uskutočnil 24. augusta, a že Northrop Grumman sa na predaji zúčastnil "mnohokrát". "Podľa zákona o protizahraničných sankciách ČĽR sa Čína rozhodla uvaliť sankcie na vyššie uvedené dve americké vojenské spoločnosti," uviedla.
Peking považuje Taiwan v rámci oficiálnej politiky jednej Číny za súčasť svojho územia, hoci tento ostrov má od roku 1949 vlastnú demokraticky zvolenú vládu. Taiwan nároky Pekingu odmieta a zdôrazňuje, že o osude ostrova môžu rozhodovať len jeho obyvatelia.