Babiš predniesol sporné výroky v roku 2018 na schôdzi snemovne pred hlasovaním o dôvere vláde ANO a ČSSD. Kalousek predtým Babiša kritizoval za to, že pri vysvetľovaní kauzy Čapí hnízdo prisahal na zdravie svojich detí. Vyhrotenú diskusiu prenášala televízia.
Kalousek sa bránil žalobou na ochranu osobnosti. Na Okresnom súde pre Prahu-západ sa pôvodne domohol toho, že sa mu má Babiš ospravedlniť ako písomne, tak aj na schôdzi snemovne. Babiš ale svojím odvolaním dosiahol zrušenie verdiktu a súdy nakoniec žalobu zamietli s tým, že prostredie parlamentu zaručuje maximálnu mieru slobody prejavu. Uviedli tiež, že Babišove výroky vôbec neboli spôsobilé zasiahnuť do Kalouskových osobnostných práv.
NS ale s takýmto výsledkom nesúhlasil. Zdôraznil, že sporný výrok nemal žiadnu obsahovú súvislosť s rokovaním o dôvere vláde. Babiš ním sledoval svoje osobné záujmy, keď emotívne reagoval na Kalouskove slová. Výrok nemožno pokladať za formu politického boja.
Žalovanými výrokmi Babiš narážal na Kalouskovo pôsobenie vo funkcii námestníka ministra obrany a na niekoľko kontroverzných zákaziek z tej doby, medzi ktorými bol aj nákup padákov VTP-100. V roku 1997 zahynul pri zoskoku s týmto padákom vojak a armáda potom toto vybavenie nevyužívala. Nebolo ale preukázané, že sa stal trestný čin.
Verejne prednesené tvrdenia, že Kalousek za pôsobenie na obrane rozkrádal verejný majetok alebo zavinil niečiu smrť, podľa NS nepochybne mohli zasiahnuť do jeho práv. "Sú to závažné obvinenia a nemožno ich bagatelizovať ani odvolaním sa na pokleslú úroveň politickej debaty ani poukazom na špekulácie médií o úlohe žalobcu (Kalouska) v aférach z minulých rokov," stojí v rozsudku. Na veci nič nemení ani to, že Kalousek a Babiš sú dlhoročnými politickými protivníkmi a ich vzájomné prejavy sú často plné napádania, urážok - čo NS označil za poľutovaniahodné.