Obávajú sa, že volanie istej časti politickej scény, ktorá spochybňuje demokratický režim či deklaruje potrebu „silnej ruky“, nebude mať dobré vyústenie.
Pod výzvu sa podpísali psychiatrické kapacity po celej krajine. „Pevne veríme, že naše vyjadrenie bude vnímané tak, ako je zamýšľané, teda ako apel na jedny z najvýznamnejších ľudských hodnôt: pravdu, otvorenosť, spoločenskú solidárnosť, toleranciu a nenásilie, ktoré má v našej krajine vybudovanú krásnu, a dúfame, že aj pretrvávajúcu tradíciu,“ tvrdia.
Pokračujú s tým, že dianie v spoločnosti svedčí o tom, že sa nachádzame na križovatke dejín, „keď je ohrozená sloboda, samotné srdce demokracie“. Vymenúvajú rôzne aktivity, ktoré sú podľa nich problematické, aby sme ako krajina pokračovali v demokracii. „Aktivity a prejavy niektorých politikov, spochybňujúce demokratický režim, a to, ako sú tieto aktivity obyvateľstvom prijímané, napríklad deklarovanie potreby „silnej ruky“, nastolenia akéhosi poriadku, delenie spoločnosti na „nás“ a „tých druhých“, negatívny postoj k menšinám, spochybňovanie legitimity hlavy štátu a štátnych inštitúcií,“ dodávajú.
Apelujú na to, aby sa ľudia snažili kriticky vyhodnocovať klamlivé vyhlásenia. „Veľmi nám záleží na budúcom vývoji našej spoločnosti a vyzývame na uvedomelú, zrelú a pritom vo svojej podstate jednoduchú schopnosť odolať podnecovaniu k afektom a k agresii, šíreniu dezinformácií a klamstiev,“ píšu experti s tým, že demokracia buď je alebo nie je. Experti sa obávajú, že ľudia z menšín, ktoré sú vtiahnuté do politickej kampane, pociťujú úzkosti a existenciálne obavy.