Ľudia, ktorých oživovali po zážitkoch blízkych smrti, môžu mať spomienky a chápať, čo sa okolo nich deje aj hodinu po tom, ako sa im zastavilo srdce. Štyria z desiatich ľudí, ktorí podstúpili resuscitáciu po zástave srdca, mali spomienky, zážitky zo snov alebo určité vnímanie toho, čo sa okolo nich deje.
"Hoci sa lekári dlho domnievali, že mozog utrpí trvalé poškodenie približne desať minút po tom, ako ho srdce prestane zásobovať kyslíkom, naša práca počas výskumu zistila, že mozog môže vykazovať známky elektrického zotavenia dlho do pokračujúcej resuscitácie. Toto je prvá rozsiahla štúdia, ktorá ukazuje, že tieto spomienky a zmeny mozgových vĺn môžu byť príznakmi univerzálnych, spoločných prvkov - takzvaných zážitkov blízkych smrti," povedal autor výskumu Dr. Sam Parnia z New York University Langone.
Jeho tím skúmal aktivitu mozgových vĺn a testoval, či si účastníci dokážu vybaviť určité pohľady a zvuky. Počas resuscitácie nasadili pacientom slúchadlá a prehrávali tri slová - jablko, hruška a banán - a zároveň používali tablet na zobrazenie desiatich obrázkov. Iba jeden z dvadsiatich ôsmich účastníkov si správne spomenul na sled slov a nikto si nedokázal vybaviť obrázky.
Ľudia, ktorých resuscitáciou prinavrátili k životu uviedli, že počas zásahu mali spomienky alebo pocity, ktoré naznačovali, že boli aspoň trochu pri vedomí. Na základe meraní kyslíka a mozgovej aktivity mali aspoň nejaké mentálne funkcie. Niektorí pacienti si spomínali na zážitky podobné snom, prenasledovala ich polícia alebo utekali pred dažďom.