Úlohou bolo vymyslieť alternatívne využitie predmetov každodennej potreby. Chatboti s umelou inteligenciou prekonali každého človeka zapojeného do experimentu.
Autori výskumu tvrdia, že AI použila schopnosť známu ako divergentné (rozbiehavé) myslenie, čo je myšlienkový proces alebo metóda používaná na generovanie kreatívnych nápadov skúmaním mnohých možných riešení. Chatboti si v priemere počínali lepšie ako ľudia pri hodnotení úlohy s alternatívnym využitím jednoduchého predmetu.
"Ide o skutočne pozoruhodný typ schopnosti, ktorú chatboty s umelou inteligenciou vykazujú. Zistenia znázorňujú, že AI je lepšia v kreatívnom myslení ako väčšina ľudí. Treba však poznamenať, že na meranie kreatívneho myslenia sme použili úlohu divergentného myslenia, t. j. meranie špecifického typu kreatívneho myslenia, a nie kreativity vo všeobecnosti," uviedla autorka štúdie Simone Grassiniová a dodala, že najkreatívnejší jedinci spomedzi ľudí sú stále lepší ako AI. Ale žiaľ, v priemere je už AI lepšia ako Homo sapiens.